Kilka porad dla zdrowych zębów - Dla dentystów

gabinet dentysty cieszyn

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to coś, czego obawia się każdy pacjent borykający się z silnym bólem zęba. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ dzisiejsza stomatologia poszła o tyle do przodu, że endodoncja może być całkiem

Kilka porad dla zdrowych zębów - Dla dentystów gabinet dentysty cieszyn
krótkim i bezbolesnym procesem.

Co to tak naprawdę endodoncja? To nic innego jak dział stomatologii obejmujący rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zębowej oraz chorób dotyczących tkanek okołowierzchołkowych. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich narzędzi, aby z precyzją dostać się do komory zęba oraz jego kanałów. Leczenie takie wykonuje się w cięższych przypadkach takich jak rozległa próchnica, martwica zęba lub jego złamanie.

Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego, dentysta powinien wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby upewnić się w jakim stanie są kanały.

Leczenie z zakresu endodoncji to jedno z bardziej kosztownych leczeń w stomatologii. Cena leczenia jednego zęba zaczyna się od 200 zł za leczenie i 150 za wypełnienie. Do takiej ceny należy także doliczyć cenę lekarstwa i zdjęcie rentgenowskie. Podsumowując, leczenie kanałowe rozpoczyna się od kilkuset złoty. Fakt, to dosyć dużo, jednakże prawidłowo wykonane znacznie przedłuża żywotność zęba.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie kanałowe przednich zębów czyli siekaczy i kłów. Osoby niepełnoletnie mogą z kolei liczyć na bezpłatną naprawę zębów, które mają nie więcej niż trzy kanały.

Jeśli towarzyszy Ci silny ból oraz nadwrażliwość na zimne i ciepłe pokarmy- udaj się do dentysty, być może konieczne będzie leczenie kanałowe.


Z tego też powodu każdy człowiek

Uzębienie pełni w organizmie podstawową rolę. Pozwala bowiem na rozdrabnianie i spożywanie pokarmów. Pełni także istotną funkcję w procesie mowy, o czym można się przekonać w prosty sposób - słuchając wypowiedzi osoby, która nie posiada zębów. Z tego też powodu każdy człowiek powinien w szczególny sposób dbać o stan swoich zębów. Tym bardziej, że zaniedbać ten temat można bardzo szybko. Wystarczy zaprzestać codziennego szczotkowania zębów lub czynić to w sposób niedokładny.

Każdy zresztą zdaje sobie sprawę, iż choroby zębów bardzo szybko dają o sobie znać. Ból zębów należy bowiem do najbardziej nieprzyjemnych rodzajów bólu, zniechęcając skutecznie osobę, która go odczuwa do wykonywania jakichkolwiek czynności. Ból zęba zresztą świadczy o dość daleko posuniętym problemie z tym organem. Wtedy nie pozostaje już nic innego, jak dentysta, do którego trzeba się udać z jak najszybszą wizytą.

Stomatologia zna wiele sposobów radzenia sobie z chorobami zębów. W stanach zaawansowanych chorób zębów jedną z najczęściej wybieranych sposobów leczenia jest endodoncja, często nazywana leczeniem kanałowym. Ten rodzaj zabiegów obejmuje przede wszystkim skoncentrowanie się na miazdze zęba, która to jest najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych.

Bez względu jednakże na rodzaj schorzenia, jakie trawi zęby nigdy nie warto zwlekać z wizytą u dentysty, bowiem przeciąganie w czasie momentu rozpoczęcia leczenie może skończyć się jedynie większym bólem i bardziej skomplikowanym sposobem radzenia sobie z tym problemem przez dentystę.


Dlaczego boimy się dentysty?

Wielu z nas jest przerażona w momencie, kiedy słyszy słowo dentysta. Czasem stomatologia przeraża nas do tego stopnia, że postanawiamy zupełnie zrezygnować z wizyt u tego lekarza. Ale z czego to wynika? Wiele osób powie, że dentysta kojarzy im się z bólem. To fakt, jakiś ból jest czasem zamieszany z wizyty u niego, ale zazwyczaj jest to ból, który zostaje przez niego wyleczony! Być może w przeszłości, kiedy stomatologia nie była tak rozwinięta jak jest teraz wyglądało to inaczej, ale obecnie leczenie zębów wcale nie musi boleć. Mamy techniki takie jak endodoncja, a my nadal boimy się tego, że coś będzie nas bolało podczas siedzenia na fotelu u stomatologa? Obecnie dentysta jest w stanie zaproponować nam przeróżne znieczulenia, które sprawią, że nawet nie będzie zdawać sobie sprawy z tego, że cokolwiek jest robione przy naszych zębach. Co więcej, ci mniej wytrzymali mogą nawet zdecydować się na narkozę, a więc całkowitą utratę świadomości podczas leczenia. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam znieść wizytę u lekarza, bo po prostu nie będziemy jej świadomi! To bardzo ważne, żeby nie bać się dentysty, szczególnie w momencie, kiedy mamy dziecko. Nasza pociecha wyłapuje wszystkie nasze zachowania i je zapamiętuje. Jeśli dla nas stomatologia jest czymś przerażającym, bez wątpienia dla niego też będzie. Może to sprawić, że dziecko w przyszłości nie będzie chciało chodzić do lekarza i będzie miało popsute zęby. A tego przecież nie chcemy ani dla nas, a tym bardziej dla naszego malucha!