Współczesna stomatologia, czyli dlaczego nie musisz już bać się dentysty - Dla dentystów

Implanty zębów Bytom

Ty też jednak możesz do nich

Czy wiesz, jak należy oceniać gabinet dentystyczny i po czym poznać, że jest on tym miejscem, w którym powinieneś poddać się leczeniu swoich zębów? Pacjenci, którzy bez żadnego strachu dbają o uzębienie, mieli to szczęście, że trafili

Współczesna stomatologia, czyli dlaczego nie musisz już bać się dentysty - Dla dentystów Implanty zębów Bytom
na dobrych specjalistów. Ty też jednak możesz do nich dołączyć i to niezależnie od tego, jakie są twoje obecne doświadczenia z dentystami. Kieruj się przede wszystkim opiniami innych ludzi i wybieraj lekarzy "z polecenia". Zwykle to oni okazują się najlepsi.

Z pomocą tej metody, polegającej na szukaniu, sprawdzeniu i weryfikowaniu opinii innych pacjentów, będziesz w stanie bardzo szybko znaleźć dla siebie dobry gabinet dentystyczny. Od razu skoncentruj się jednak na tych placówkach, które działają w twoim mieście. Jeżeli mieszkasz w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, możesz jeszcze bardziej sprecyzować swój zakres poszukiwań i sprawdzić tylko te gabinety, które występują niedaleko twojego domu bądź miejsca zamieszkania. Jeżeli twój stomatolog będzie blisko ciebie, łatwiej będzie ci się do niego wybrać. Jest to o dziwo bardzo ważne, bo wtedy zminimalizujesz ryzyko, że w ostatniej chwili - chociażby z powodu lęku - odwołasz wizytę.


Można z nich skorzystać w momencie

Lęk przed dentystą potrafi być nieraz tak silny, iż sprawia, że cierpiąca na niego osoba nie jest w stanie nawet przekroczyć progu placówki stomatologicznej. Gabinet dentystyczny staje się dla niej miejscem męki i katuszy, którym niestety musi się poddać, jeśli chce cieszyć się estetycznymi i zdrowymi ząbkami. Na szczęście istnieją praktyczne i sprawdzone techniki, dzięki którym takie lęki można zminimalizować i osłabić. Są to metody przeznaczone do zastosowania "tu i teraz". Można z nich skorzystać w momencie, gdy siedzi się już w gabinecie i czeka na to, aż dentysta wyciągnie swoje narzędzia.

Po pierwsze - wizualizacje. Ale koniecznie te przyjemne, które pozwolą odciągnąć myśli od tematyki związanej z przyrządami dentystycznymi, borowaniem i zębami. Warto wykształcić sobie w głowie wyraźny obraz jakiejś przyjemnej sytuacji, do której można będzie uciec w momencie, gdy lęk stanie się porażająco silny. Dobrze zadziała też praca z oddechem, która ogólnie uspokaja cały organizm. Warto także pracować ze swoimi ogólnymi przekonaniami. Trzeba po prostu uświadomić sobie, że stomatolog nie jest wcale nikim przerażającym.


Twój stomatolog może też wesprzeć cię

Na samą myśl o tym, że masz odwiedzić gabinet dentystyczny, dostajesz ataku paniki, nawet jeśli zapisałeś się na typową kontrolę uzębienia? Najprawdopodobniej masz więc do czynienia z typowym lękiem przed dentystą, czyli bardzo popularną fobią, z którą zmaga się tysiące ludzi na całym świecie. Najlepszym sposobem na jej pokonanie jest technika nazywana ekspozycją. Nie jesteś w stanie zwalczyć swojej fobii, jeżeli cały czas będziesz unikać wywołujących ją sytuacji. Musisz się niestety z nimi zmierzyć. Rób to jednak na spokojnie, by uniknąć pogłębienia i nasilenia lęku.

Dobrze by było, gdyby twój dentysta dowiedział się o twojej fobii. Przy najbliższej okazji opowiedz mu o swoich problemach i strachu. Powiedz, że cierpisz na fobię przed dentystą i wytłumacz, jak ciężkie są dla ciebie tego rodzaju wizyty. Gdy podzielisz się z drugą osobą swoimi obawami, od razu zrobi ci się trochę lepiej. Twój stomatolog może też wesprzeć cię w twoim procesie leczenia. Być może nawet sam zaproponuje ci, byś podczas pierwszych kilku wizyt ograniczył się wyłącznie do rozmowy z nim, zamiast od razu poddawać się skomplikowanym zabiegom.


Niechęć do wizyt u dentysty

Rzeczą oczywistą jest, że wszyscy powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, choćby tylko po to, aby kontrolować stan swojej jamy ustnej, a w szczególności - zębów i dziąseł. Niestety, tylko teoretycznie jest to oczywistością, ponieważ wielu ludzi z rozmysłem unika wizyt u dentysty. Czy jednak to sam dentysta jest dla nich tak straszną postacią, że boją się do niego przyjść i oddać zdrowie swoich zębów w jego ręce? Najczęściej, nie. Stomatolog wiąże się jednak dla tych osób z niezbyt dobrymi skojarzeniami, a często wspomnienia, jakie te osoby pielęgnują z pobytu na fotelu dentystycznym, również nie pomagają. Co zatem, w takim przypadku, robić? Jeśli osoba z naszego najbliższego otoczenia nie chce się udać na choćby rutynową kontrolę u dentysty? Możemy prosić, grozić, straszyć... Jednak, najprawdopodobniej, nie przyniesie to pożądanych skutków. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z kimś, kto ma obawy i spróbować go zrozumieć, a następnie postarać się wyjaśnić, że jego strach jest irracjonalny i nie ma żadnego uzasadnienia (może poza niezbyt miłymi wspomnieniami z poprzednich wizyt).